تجربه کاربر شیراز UXSHIRAZ صفحه اصلی کنفرانس ۱۳۹۸ کنفرانس‌های گذشته نشست‌های گذشته ورود عضویت

۲۳ و ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵

برای آنها که به کیفیت زندگی اهمیت میدهند

اولین کنفرانس تجربه کاربر شیراز

درباره کنفرانس

کنفرانس تجربه کاربر شیراز یکی از برنامه‌های علمی جامعه تجربه کاربر شیراز است و با رویکرد «ارتقای کیفیت زندگی» در سه بخش سخنرانی‌های ۵۰ دقیقه‌ایی، نکات کلیدی و کارگاه برگزار می‌شود.

سخنران‌های قابل پیش‌بینی عبارتند از طراحان تجربه کاربر در ایران و خارج از ایران. مخاطبان آن علاقه مندان به موضوع تجربه کاربر، طراحان و مدیران کسب و کارها هستند.

چه اهدافی را دنبال می کنیم؟

کشورهای پیشروی جهان سالهاست که با بکارگیری تجربه کاربر در طراحی محصولات و خدمات خود به پیشتازان بازار تبدیل شده و سهم بزرگی از رقابت جهانی را به خود اختصاص داده اند.

ما در این کنفرانس ضمن تلاش در جهت فراهم کردن زمینه‌های لازم برای گسترش طراحی تجربه کاربر، چهار هدف دیگر را دنبال می‌کنیم:

  • کارآفرینی و نو ارزش‌ آفرینی با نگرش و تفکر طراحانه
  • ترویج فرهنگ اهمیت به رضایت بخشی در محصولات و خدمات
  • فراهم کردن زمینه‌های لازم برای ارتقای سطح کیفیت زندگی
  • معرفی و گسترش شبکه متخصصین تجربه کاربر

۲۳ و ۲۴
اردیبهشت ۱۳۹۵

دانشگاه شیراز
ایران

۱۵۰
بلیط

۸
سخنران

سخنران های اولین دوره از کنفرانس

نازنین اویسی

طراح ارشد Kaiser Permanente
یکی از بزرگترین سازمان‌های سلامت آمریکا

صنم نصیر پور

استراتژیست طراحی استودیو فیوزپراجکت (fuseproject)

مصطفی آروند

برنده جایزه جهانی A' Design
عالی‌ترین جایزه طراحی صنعتی جهان

داوود تراب زاده

داوود تراب زاده

طراح تجربه کاربر Digikala
نماینده بنیاد طراحی تعامل در ایران

تورج صابری وند

تورج صابری‌وند

طراح ارشد Design Vand
پارتنر Rob Janoff در ایران

علی دل زنده روی

علی دل زنده روی

موسس و مدیر Delan Fashion
موسس جشنواره هنری اَفدستا

نیما قاضی

نیما قاضی

قائم مقام مدیرعامل علی بابا

امید امرایی

امید امرایی

موسس جامعه تجربه کاربر شیراز
موسس وب ادوایس

حامیان مالی و راهبردی

انجمن‌های علمی دانشگاه شیراز

آسودگی در پرداخت های ارزی

فناوری اطلاعات فافا

خرید آنلاین بلیط قطار و هواپیما

ROST Furnitures

موسسه آموزش عالی آزاد نوید پارس

مشاوره سئو و طراحی سایت

تخفیف‌های روزانه شهر شیراز

رابط عرضه و تقاضا

احساس چوب

استودیو عکس و فیلم

برنامه کنفرانس

به عنوان کسانی که به کیفیت زندگی اهمیت میدهیم، ابتدا باید برخی مفاهیم و معانی را بازتعریف کنیم. اینکه کیفیت یعنی چه و ارتقای آن چگونه صورت می پذیرد. سپس به این بپردازیم که طراحی چه کمکی به این ارتقای کیفیت میکند.

همه سخنران های کنفرانس در یک گفتگوی دوستانه و جمعی (طی یک ساعت و نیم) در مورد تجربه کاربر، مفاهیم پایه‌ایی، روندهای بروز دنیا و هرچیز دیگری که لازم است مقدمه‌ایی باشد برای شما تا با ادامه بحث ها آشنا شوید خواهند پرداخت. در این گفتگو سعی میشود یک خلاصه اجمالی از آنچه در این دو روز پیش روی شماست ارائه شود.

بعد از این گفتگو شما با نقطه نظرات کلی و روش اجرایی هریک از سخنران ها آشنایی اولیه پیدا کرده اید.

11:00

استراحت و پذیرایی

امروزه با پیدایش رقابتهای تنگاتنگ، رضایتمندی مراجعه کنندگان به هر سازمانی و یا بنگاه اقتصادی، همواره هدف اصلی گردانندگان است. این موضوع در زمینه بهداشت و درمان شکل دیگری به خود می‌گیرد. در بهداشت و درمان هدف اصلی‌ کمک به مراجعه کنندگان است تا بتوانند به آسانی از خدمات درمانی استفاده نموده و در مسیر بهبودی به تیمِ پزشکی‌ کمک کنند. به علاوه تکنولوژی هم مسیر کاربری را نه تنها در بهداشت و درمان، بلکه در همه تجربیات روزمره تغییر داده است. در دنیای امروز شما میتوانید با پزشک خود از طریق اپلیکیشن در ارتباط باشید و سوالهای پزشکی‌ خود را بپرسید. یا اینکه با مراجعه به وب سایت از نتیجه آزمایش خود مطلع شوید. اما تجربه کاربر به تکنولوژی ختم نمی‌شود. وب سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها تنها یکی‌ دوتا از پایانه‌هایی‌ هستند که مراجعه کننده با یک سازمان در ارتباط است. پایانه‌های دیگری مانند ساختمان، معماری، برشورها، تبلیغات، پرسنل و غیره.. همگی‌ باید به طور هدفمند و یکپارچه به کمک هم بیایند تا رضایتمندی مراجعه کننده را تضمین کنند.

در این سخنرانی‌ نازنین اویسی، مدیر طراح تجربه کاربر در تیم ابداع و فنّاوریِ یکی‌ از بزرگترین سازمانهای بهداشت و درمان آمریکا، با استفاده از مثالهای مختلف روشهای استفاده از تکنیک‌های تجربه کاربر در زمینه بهداشت و سلامت را با شما در میان میگذارد.

13:30

ناهار، نماز و استراحت

برای طراحی یک محصول رضایت بخش باید درک مناسبی از کاربر و مشتری داشت. برای رسیدن به این درک باید نیازهای آنها رو بخوبی شناخته باشید.

اما وقتی صحبت نیاز میشود همه فورا نیازهای اولیه مثل خوردن و آشامیدن و یا بعضی از سایر بدیهیات مثل امکان استفاده از محصول را متصور میشویم. درحالی که نیازهای کاربران شما بسیار جزیی تر و دقیق تر هستند.

دراین کارگاه با طراحی نقشه سفر مشتری یاد میگیرید چگونه میتوان نیازهای کاربران و مشتریان ‌تان را با توجه به جزیی ترین تجربه های آنان کشف کنید.

همزمان با کارگاه برنامه ایی با عنوان تریبون آزاد در نظر گرفته شده و همه شما این فرصت را خواهید داشت تا در صورت تمایل در خصوص آنچه که فکر میکنید دیگران لازم است بدانند صحبت کنید.

شما ۵ دقیقه فرصت دارید تا ایده ها و نقطه نظرات خودتان را که فکر میکنید برای مخاطبان کنفرانس جذاب است به آنها ارائه دهید. البته دیگران نیز مثل شما از این فرصت برخوردار هستند.

19:30

پایان روز اول

کتاب The elements of user experience design یکی از کتاب های بسیار خوب و ارزشمند دنیای طراحی وب است که توسط آقای Jesse James Garrett تالیف شده است. طی ماه‌های گذشته تیم ترجمه جامعه تجربه کاربر شیراز موفق شد این کتاب ارزشمند را ترجمه کند. در این کنفرانس ضمن رونمایی از این کتاب مختصری در مورد نویسنده، سایر تالیفات و محتوای آن صحبت خواهیم کرد.

درک محصولات پیرامون ما، الزاما از طریق عملکردشان صورت نمی گیرد بلکه ممکن است ساخته تجربه ما از آنها باشند. نام یک محصول در راستای تجربه ای که ایجاد می کند برای ما معنا پیدا می کند. طراحی محصول با چاشنی تجربه کاربر اشاره دارد به پیش و پس از طراحی محصول :

  1. ایده پردازی
  2. ساخت و ارائه
  3. تجربه استفاده

امروزه طراحان محصول سعی در کسب سهم بیشتری از بازار برای بنگاه های اقتصادی، با ایجاد تجارب کاربری و خدمات، در گستره وسیع طراحی دارند. مسیری که شرایط بهره مندی از یک نوع محصول یا خدمات را مهیا می کند تا از این طریق صاحبان بنگاه های اقتصادی به بقای خود امیدوار باشند.

11:00

استراحت و پذیرایی

چگونه با ابزارهای مختلف رفتار بازدیدکنندگان و مشتریان وب سایت خود را از ابعاد متفاوت مورد بررسی قرار دهیم تا با نحوه رفتار و مدل ذهنی آن‌ها بیشتر آشنا شویم تا وب سایت را برای استفاده کاربران بهینه کنیم.

نمونه سازی سریع چیست؟ چه مشکلی‌ را حل می‌کند؟ و چگونه با استفاده از روش‌های نمونه سازی سریع می‌توان حتی قبل از تولید محصول به اینکه آیا کاربران محصول (یا خدمات) را می‌پسندند یا نه، پی‌برد؟

طراحی تجربه کاربر به عنوان یک حرفه نسبتا جدید در فضای ایران تا حدود زیادی متاثر از موجی جهانی است که نه مبدا آن ایران بوده است، و نه همانند بسیاری دیگر از حرفه های مرتبط با طراحی (دیزاین) تلاشی برای بومی سازی آن شده است و به همین دلیل از بسیاری از جهات کارایی مدلها و ابزارهای این حرفه که در اروپای غربی و آمریکای شمالی توسعه یافته اند در محیطهای صنعتی و تجاری ایران راستی آزمایی نشده است. در این سخنرانی من تلاش خواهم کرد تا مفهوم "طراحی برای ایران" را برای شما روشن کنم و تا حدودی بعضی از پیشداوری هایی که با شنیدن این عنوان ممکن است در ذهن شما ایجاد شود را هم نقض کنم. هدف اصلی من از ترویج این دیدگاه، ایجاد طرز تفکر جدیدی است که به ما کمک کند به جای ترجمه بدون تحلیل اطلاعات و ابزارها، خود با دیدگاهی تجربی و عملگرا ابزارها و دانش ویژه خود را ایجاد کنیم و با آزمایش این دانش و ابزار در محیطهای واقعی، امکان بهبود آنها را هم فراهم کنیم.

در سند چشم‌انداز شرکت سفرهای علی‌بابا هدف بنیادی این مجموعه‌، خلق "تجربه‌ی شایسته‌ی سفر" ‌برای هر ایرانی تعریف شده است. این هدف بنیادین پایه و جهت حرکت اصلی مجموعه علی بابا را به خوبی ترسیم می کند. نگاه این مجموعه الهام گرفته از رفع نیاز کاربرانی بود که در سال های گذشته تجربۀ متفاوتی از سفر داشتند. این بهبود در وضعیت زندگی ایرانیان با چالش های فراوانی همراه بود. رفع نیازی که سال ها در بستر فناوری اطلاعات می توانست به آن پاسخ داده شود، به روش های سنتی حل میشد. در این مسیر کاربران رفتارهایی گاه همسو و گاه دقیقاً برخلاف مسیر حرکت سازمان داشتند. بیان این تجربه ها از دیدگاه تجربۀ کاربری موضوعی است که در این قسمت بیان خواهد شد.
13:30

ناهار، نماز و استراحت

عموماً طرح هاي موفق نه تنها نيازهاي اصلي كاربران را پاسخگو هستند، بلكه فراتر از آن، براي كاربران تجربيات لذت بخش و به ياد ماندني ايجاد مي كنند. در اين كارگاه با معرفي ابزارهاي طراحي انسان محور، نه تنها ياد خواهيد گرفت چگونه مشكلات و مسائل اصلي كاربر را شناسايي و حل كنيد، بلكه با تكنيكهايي آشنا خواهيد شد كه با استفاده از آنها مي توان تجربه هاي لذت بخش خلق كرد.

همزمان با کارگاه برنامه ایی با عنوان تریبون آزاد در نظر گرفته شده و همه شما این فرصت را خواهید داشت تا در صورت تمایل در خصوص آنچه که فکر میکنید دیگران لازم است بدانند صحبت کنید.

شما ۵ دقیقه فرصت دارید تا ایده ها و نقطه نظرات خودتان را که فکر میکنید برای مخاطبان کنفرانس جذاب است به آنها ارائه دهید. البته دیگران نیز مثل شما از این فرصت برخوردار هستند.

جمع بندی برنامه کنفرانس، تقدیر از سخنران ها و برخی دست اندرکاران، اهدای گواهینامه مقالات برتر، اعلام برنامه های آتی کنفرانس و برخی نکات دیگر محتوای اختتامیه کنفرانس را تشکیل میدهند.

19:30

پایان کنفرانس

کمیته علمی کنفرانس تجربه کاربر شیراز

دکتر نیما مروجی

دکترای فناوری‌های آرامش‌بخش از دانشگاه استفورد
هم‌بنیانگذار Spire

نازنین اویسی

کارشناسی ارشد طراحی صنعتی، دانشگاه تهران
کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی شاخه استراتژی طراحی
و کارشناسی ارشد طراحی تعامل، دانشگاه هنر کالیفرنیا
طراح ارشد Kaiser Permanente

حامیان رسانه ایی و معنوی

تیم برگزاری

سعیده شکوهی

دبیر اجرایی

مریم سجادی

اسپانسرشیپ

احمد زینی

تیم اجرایی

زینب وصال

تیم اجرایی

سعید قمری

رسانه

میثم حدیقه

تیم اجرایی

جواد سلیمی

تیم اجرایی

ارمغان بهبود

روابط عمومی

محی سنیسل

مجری