گزارش سمینار درک تجربه کاربری

بطور خیلی خلاصه:

همکاری مشترک جامعه تجربه کاربری شیراز و مرکز نوآوری دانشگاه شیراز با برگزاری سمینار درک تجربه کاربری جهت معرفی مبانی طراحی تجربه کاربری به جامعه دانشگاهی شروع شد.

تاریخ برگزاری: یک‌شنبه ۷ خرداد ماه ۱۳۹۶
سخنران: امید امرایی

جامعه تجربه کاربری شیراز موفق شد با همکاری مرکز نوآوری دانشگاه شیراز در تاریخ ۷ خرداد ماه ۱۳۹۶، سمینار درک تجربه کاربری را جهت معرفی مبانی طراحی تجربه کاربری به جامعه دانشگاهی برگزار کند و امیدوار است که بتواند از حضور دانشجویان علاقه مند به این حوزه در نشست های تخصصی ماهیانه جامعه تجربه کاربری شیراز نیز بهره بگیرد و روزی شاهد آن باشد که این رشته تحصیلی در دانشگاه های ایران هم تعریف شود. رییس دانشگاه آزاد اسلامی شیراز، آقای دکتر صفوی، در این سمینار جامعه تجربه کاربری شیراز را همراهی کرد.

در این سمینار موسس جامعه تجربه کاربری شیراز، امید امرایی، ضمن تشریح چگونگی شکل گیری این جامعه ضرورت طراحی تجربه کاربری را با سرفصل های زیر عنوان کرد.

 • مفهوم تجربه و طراحی تجربه
 • مواد لازم برای طراحی تجربه کاربر
 • جایگاه تجربه کاربری در دنیای امروز
 • تجربه کاربری در دانشگاه ها

مفهوم تجربه و طراحی تجربه

امید امرایی در سمینار تجربه کاربری ضمن تاکید بر اینکه تجربه به اشکال مختلف خودش را نشان میدهد چندین بخش از انواع تجربه ها را با عنوان کردن مثال هایی از آن جنس تشریح کرد مثل تجربه از نوع ذوق، تجربه از نوع پاسخگویی، تجربه از نوع درگیری (engagement)، تجربه از نوع استفاده و تجربه از نوع تعامل.

بعد از معرفی انواع تجربه ها طراح تجربه کاربری را کسی خطاب کرد که این تجربه ها را طراحی می کند مثلا طراحی برای ایجاد یک تجربه خوب از پاسخگویی. در اینجا امرایی با عنوان کردن تجربه خرید آنلاین خود از فروشگاه فافا و تحویل گرفتن کالا زیر سه ساعت طراحی تجربه خوب کاربری از نوع پاسخگویی را به طور کامل توضیح داد.

مواد لازم برای طراحی تجربه کاربر

موسس یوایکس شیراز خاطر نشان کرد که از نظر وی «طراحی تجربه کاربری» را نمی توان یک علم مستقل در نظر گرفت بلکه این علم از یک سری علوم دیگر مشتق شده. علومی مثل طراحی تعامل، طراحی صنعتی، برندینگ، ارتباطات، طراحی خدمات، معماری اطلاعات، مهندسی اطلاعات، استراتژی محتوا، کاربرد پذیری، طراحی بصری و غیره. وی این علوم را به صورت مستقل و با عنوان کردن مثال هایی مورد بررسی قرار داد. برخی از آن ها به قرار زیر هستند:

 • طراحی تعامل:‌ طراحی تعامل یعنی «پاسخگویی به نیاز» که این از مهم ترین حوزه های مطرح در دیجیتال است کما اینکه در شرکت هایی مثل گوگل و مایکروسافت بیشتر استخدامی ها در این زمینه انجام میشود. تصور کنید دکمه ای را کلیک کنید و به خاطر اختلالات موجود در اینترنت مجبور باشید زمانی را برای دیدن نتیجه نهایی کلیک کردن صبر کنید ولی المانی را نبینید که از آن بتوانید نتیجه بگیرید که دکمه کار می کند یا نه. این مثالی از ضعف طراحی در حوزه طراحی تعامل است.

 • طراحی صنعتی: از قدیمی ترین حوزه هاست که در آن با اضافه شدن ویژگی جدید، تغییر در شکل و بهینه سازی محصول، مفهوم و معنای جدید تولید می شود. مثل ماشین دنده اتومات (automate) یا مانیتور واید (wide)

او اضافه کرد که به کمک مجموع این علوم می توان تجربه کاربر را طراحی کرد و سازمانی می تواند تجربه کاربری جامع را طراحی کند که در تمامی این حوزه ها متخصص در درون سازمان خود داشته باشد اما سازمان هایی نیز وجود دارند که تنها به تعدادی از این حوزه ها اهمیت میدهند و از سایر حوزه ها غافل هستند. به گفته آقای امرایی هر کدام از این حوزه ها، به تنهایی این قدر بزرگ هستند که متخصص آن حوزه درکی از این ندارد که او جزیی از یک کل و آن هم تجربه کاربری است.

جایگاه تجربه کاربری در دنیا

امید امرایی جایگاه تجربه کاربری در دنیا را سعی کرد با ذکر انواع تجربه ها و سمَت هایی که وابسته به این تجربه ها شکل گرفتند تشریح کند. او اشاره کرد که در حال حاضر فقط تجربه کاربر مطرح نیست علوم تخصصی دیگر حول تجربه کارمند، تجربه مشتری، تجربه دیجیتال، تجربه خرید نیز شکل گرفتند و این گسترش حوزه های تجربه نشان می دهد که فارغ از اینکه تجربه چه چیزی می باشد کلا خود تجربه اهمیت ویژه ای پیدا کرده. در همین راستا اهمیت تجربه کارمند را با موفقیت گروه موفق شیرازی آیرین مثال زد که این گروه به طور کاملا تخصصی روی طراحی تجربه کارمندهایشان تمرکز دارند و این سهم ویژه ای در موفقیت بین المللی آن ها داشته است.

امرایی گسترش سمت های شغلی حول محور تجربه کاربری را این طور بیان کرد: " تا همین چندی پیش فقط طراح تجربه کاربر داشتیم اما الان سمت های دیگری نیز در این حوزه در دنیا وجود دارند مثل؛ مهندس تجربه کاربر، معمار تجربه کاربر، توسعه دهنده تجربه کاربر، محقق تجربه کاربر، تحلیل گر تجربه کاربر که همه این ها نشان از اهمیت تجربه کاربر دارد و این هر کسی در هر سمتی را موظف می کند که به نوعی به این علم آگاه باشد.

اما این سوال پیش می آید که با این همه سمت های شغلی که در این حوزه وجود دارد پس نقش طراح تجربه کاربر چیست.

طراح تجربه کاربر کسی است که حواسش به تجربه های خوب و بد کاربران شماست و برای بهینه سازی آنها برنامه ریزی می کند.

بعد از روشن شدن جایگاه و اهمیت طراح تجربه کاربری در دنیا، موسس یوایکس شیراز از مهارت هایی که این طراح باید داشته باشد گفت. این مهارت ها به شرح زیر می باشند:

 • تحقیقات بازار
 • استراتژی تولید و نگهداری محتوا
 • مصاحبه با کاربر
 • جمع آوری و سازمان دهی آمارها
 • بهینه سازی نرخ تبدیل کسب و کار
 • ایجاد شخصیت برای برند و محصول
 • تولید ترمینولوژی و طبقه بندی
 • تعیین امکانات و پیش نیازها
 • وایرفریم، گرافیک و رابط کاربری
 • طراحی تعاملی
 • معماری اطلاعات
 • کاربردپذیری

پایان سمینار تجربه کاربری

در بخش پایانی این سخنرانی، امید امرایی به معرفی چندین دانشگاه مطرح دنیا را که تجربه کاربری تدریس می کنند پرداخت که در این بین دانشگاه پیشرو جهان در حوزه طراحی تجربه کاربری، دانشگاه MIT Media Lab و قدیمی ترین دانشگاه در این حوزه که رشته تعامل انسان با کامپیوتر را تدریس می کند، دانشگاه Carnegie Mellon University، خودنمایی می کرد. در این معرفی دانشگاه university of california در رده یکی از پیشرو ترین دانشگاه ها در این رشته که ارتباط خیلی خوب با شرکت های پیشرو مثل لینکداین، فیس بوک و مایکروسافت دارد قرار گرفت. حسن ختام معرفی دانشگاه های بین الملل فعال در این رشته با دانشگاه شیراز به عنوان چهارمین دانشگاه در این رشته بود که امید امرایی امید خود را به اضافه شدن این رشته درسی به دانشگاه شیراز اینگونه ابراز کرد:

آدمی به امید زنده است.

امرایی در آخر با اشاره به اولین کنفرانس تجربه کاربری شیراز، اعلام کرد که دومین کنفرانس آندر تاریخ 21 و 22 تیرماه برگزار می شود. این کنفرانس با 250 نفر ظرفیت پیش بینی شده و طبق برنامه قرار است 8 تا 12 سخنرانی علمی در کنفرانس مذبور انجام شود. همچنین 2 الی 4 کارگاه تخصصی در برنامه این کنفرانس قرار دارد. او از حضار خواست تا در صورت تمایل به آشنایی بیشتر با مباحث مطرح در این حوزه در دومین کنفرانس تجربه کاربری شیراز حضور بعمل رسانند.

حامیان سمینار تجربه کاربری

عکس هایی از سمینار تجربه کاربری