گزارش نشست ۶۹- نقش و جایگاه تجربه کاربری در سازمان

بطور خیلی خلاصه:

شصت و نهمین نشست تجربه کاربری شیراز در ادامه بحث نیمه تمام نشصت ۶۸ با موضوع نقش و جایگاه تجربه کاربری در سازمان برگزار شد. تلاش شد بحثی که از جلسه قبل باز مانده بود با گفتگوی مجدد بسته شده و به نتیجه برسد.

تاریخ برگزاری: پنج‌شنبه ۱۶ شهریور‌ماه ۱۳۹۶
مجری: امید امرایی

شصت و نهمین نشست تجربه کاربری شیراز در ادامه بحث نیمه تمام نشست ۶۸ با موضوع نقش و جایگاه تجربه کاربری در سازمان برگزار شد. تلاش شد بحثی که از جلسه قبل باز مانده بود با گفتگوی مجدد بسته شده و به نتیجه برسد.

ابتدا توضیح داده شد که منظور از نقش و جایگاه تجربه کاربری در سازمان این نیست که چطور می‌توان خود یک سازمان را کاربر محور طراحی کرد، بلکه یعنی پرداختن به موضوعاتی که سر راه یک کسب و کار (به عنوان یه سازمان) برای تولید محصول یا عرضه خدمات با‌کیفیت است.

مروری بر نشست قبلی

قبل از هر چیز، یادآوری شد که در نشست قبل حول مفهوم سازمان بحث‌هایی صورت گرفته بود. بطور عام سازمان به مجموعه‌ایی از افراد گفته می‌شود که بدنبال یک هدف مشترک در فعالیت هستند. سپس این چالش مطرح شد که اگر این را به عنوان تعریف سازمان بپذیریم، پس تفاوت سازمان با گروه، تیم و یا حتی خانواده چیست؟ چرا که آن‌ها نیز هدف مشترکی را دنبال میکنند. پس سازمان باید خصوصیت منحصر بفردی داشته باشد که به آن سازمان‌یافتگی می‌گویند.

در تعریف سازمان‌یافتگی، اشاره بر این شد که یک مجموعه سازمان‌یافته ۵ خصوصیت مهم دارد:

  • در آن نظم برقرار است
  • وظایف و جایگاه‌ها در آن تعریف شده و مشخص هستند
  • فرایند محور است
  • آینده‌پژوه و آینده‌نگر است
  • بخش‌های مختلف آن هماهنگ هستند

بحث و گفتگو حول موضوع نشست

علی‌رغم اینکه در نشست قبل در خصوص دو موضوع اول بحث شده بود، مجددا هر پنج خصوصیت به بحث گذاشته شد. روش بحث این بود که ابتدا تاثیر نبود هر یک از این ۵ خصوصیت بر تجربه کاربری محصولی که سازمان تولید می‌کند بررسی، سپس روش‌های مواجه با آن ارزیابی شود.

  • نظم به عنوان یکی از مسایل مهم و اولیه معرفی شد که نبود آن باعث از بین رفتن تعادل در تجربه کاربری محصول می‌شود. برای برقرار کردن نظم باید آن را ابتدا از اهداف جدا کرد و تلاش کرد که فعالیت‌های موثر بر تجربه کاربری بطور منظم و فارغ از نتایج پیگیری شوند.

  • مسئولیت تجربه کاربری اغلب تنها به یک فرد سپرده شده است که مسئولیت‌های آن کاملا مشخص و تعریف شده نیست. ابتدا باید آن را به یک تعهد عمومی در سازمان تبدیل کرد، سپس رهبری این جریان را به فردی واگذار کرد که به آن طراح تجربه کاربری می‌گویند.

  • فرایند‌ها دارای ورودی، خروجی و قدم به قدم اجرا هستند. وقتی طراحی در سازمان‌ها فرایند‌محور نیست بلاتکلیف می‌ماند. سازمان تبدیل می‌شود به انبوهی از ایده‌های خوب که هیچ وقت اجرا نمی‌شوند. بایستی تمامی ورود و خروج‌ها و همچنین قدم به قدم‌های کشف مسئله تا حل آن را برنامه‌ریزی کرد.

  • تجربه‌های ما تغییر می‌کنند. ما نمی‌دانیم تا کی ممکن است از چیزهایی که امروز لذت می‌بریم باز هم لذت ببریم. سازمانی که آینده‌پژوه و آینده‌نگر نباشد، متوجه تغییر در طرز فکر مخاطبان خود نمی‌شود.

  • هماهنگی یعنی سنخیت، یعنی همجنس بودن. مثل هارمونی موجود در یک گروه ارکست که علی‌رغم متفاوت بودن ساز هر یک از آن‌ها، صدایی که به گوش می‌رسد دارای هماهنگی، یکنواختی و یکسانی قابل تحمل است. هماهنگی از مسایلی است که نبودن آن باعث کاهش امکان‌پذیری کارها می‌شود.

برگزاری آزمایشی جلسه کشف مسئله

از آنجا که التزام به برگزاری جلسات منظم در جلسه مطرح شده بود، با رای مشارکت‌کننده‌ها تصمیم بر این شد که به شکل آزمایشی جلسه‌ایی حول یکی از چالش‌های کاری حامی مالی نشست (غذای خوب) برگزار شود.

این جلسه با حضور تیم اجرایی این استارتاپ نوپا و امید امرایی به عنوان راهبر جلسه در حضور همه شرکت‌کننده‌ها حول موضوع «کشف روش بهتر برای دستیابی به مشتریان غذای خوب» برگزار شد.

حامی این رویداد

عکس هایی از نشست