تجربه کاربر شیراز UXSHIRAZ صفحه اصلی کنفرانس ۱۳۹۹ کنفرانس‌های گذشته نشست‌های گذشته ورود عضویت

نشست ۷۰- چطور یک تیم طراح تجربه کاربری بسازیم

بطور خیلی خلاصه:

۷۰مین نشست تجربه کاربری شیراز به میزبانی فروشگاه اینترنتی شهرفافا با موضوع چطور یک تیم طراح تجربه کاربری بسازیم برگزار شد. در این نشست تلاش شد اقداماتی که برای ساختن یک تیم طراحی تجربه کاربری باید انجام شود تشریح شوند.

تاریخ برگزاری: پنج‌شنبه ۲۵ آبان‌ماه۱۳۹۶
مجری: امید امرایی

۷۰مین نشست تجربه کاربری شیراز به میزبانی فروشگاه اینترنتی شهرفافا با موضوع چطور یک تیم طراح تجربه کاربری بسازیم برگزار شد. در این نشست تلاش شد اقداماتی که برای ساختن یک تیم طراحی تجربه کاربری باید انجام شود تشریح شوند:

  • تجزیه تجربه کاربری به بخش های مجزا
  • انطباق تجربه کاربری در سازمان
  • تخصیص بودجه، افراد و زمان به طراحی تجربه کاربری

##تجزیه تجربه کاربری به بخش های مختلف

در این نشست، تجزیه تجربه کاربری به عنوان اساسی‌ترین اقدام برای ساخت تیم طراحی تجربه کاربری مطرح شد. در ادامه، این حوزه‌های تجزیه شده به ترتیب اولویت‌شان به بحث و گفتگو گذاشته شدند.

به این موضوع پرداختیم که طراحی تجربه کاربری با تحقیقات کاربری شروع می‌شود و بزرگ‌ترین چالش ما در طراحی این است که هیچ آمار و یا منبع ایرانی برای استفاده در طراحی‎‌های خود نداریم و این مشکل تا زمانی‌که کسب‌و‌کارهای ما تحقیق نکنند و نتایج تحقیقات خود را به اشتراک نگذارند کماکان باقی خواهد ماند.
موسس جامعه تجربه کاربری شیراز در ادامه تاکید کرد که:

بیشترین آمارها و نظریه‌ها از شرکت‌هایی مثل آمازون، گوگل و ... استخراج می‌شود چرا که این شرکت‌ها بیشترین تحقیقات را در حوزه تحقیقات کاربری انجام می‌دهند.

سپس معماری اطلاعات، طراحی تعاملی، رابط کاربری، طراحی بصری، پروتایپینگ، کاربردپذیری و استراتژی محتوا به‌ترتیب به‌عنوان سایر بخش‌های تجزیه شده تجربه کاربری مورد بررسی قرار گرفتند.

چطور می‌توان تجربه کاربری را در سازمان انطباق داد

از آنجا که التزام تطبیق تجربه کاربری در سازمان مطرح شده بود به این موضوع پرداختیم که این تطابق در چه جاهایی ضرورت دارد:

  • استراتژی سازمان
  • سیستم تصمیم‌گیری
  • فرهنگ سازمان

ضرورت تطابق تجربه کاربری در استراتژی سازمان این‌طور عنوان شد که استراتژي یک سازمان و اولویت بندی آن می‌تواند تعیین کننده این باشد که به کدوم بخش از تجربه کاربری باید اهمیت داد و به کدام بخش نباید. مثلا اگر استراتژی یک سازمان بر پایه خبر باشد تیم تجربه کاربری را باید با کپی‌رایتر ها بسازیم و طراحی تعامل و سایر بخش‌ها در قالب استراتژی محتوا مورد توجه قرار می‌گیرند. قطعا در سازمانی با این استراتژی منطقی نیست که به معماری اطلاعات اولویت دهیم.

همچنین نمونه هایی از چگونگی تطابق طراحی تجربه کاربری با سیستم‌های مختلف تصمیم‌گیری سازمان (مدل محور، فرد محور و ...) و فرهنگ‌های مختلفی که در سازمان و بین کارمندان کلیدی حاکم است مطرح شد و ضرورت آن‌ها را بررسی کردیم.

ضرورت تخصیص بودجه، افراد و زمان به تجربه کاربری در سازمان

در این بخش به این مساله پرداختیم که به هیچ عنوان نباید در سازمانی که بودجه ای معین را به طراحی تجربه کاربری تخصیص نداده، برای انجام این مهم مشغول ‌به‌کار شد. همچنین باید در نظرگرفت که برای عملی کردن طراحی‌ تجربه کاربری در محصول به افرادی با تخصص‌های مختلف نیاز داریم و هیچ متخصصی را نمی‌توانیم پیدا کنیم که در همه حوزه‌ها متخصص باشد ولی با توجه به استراتژی سازمان با توجه به اولویت‌ها می‌توان بر اساس بودجه از متخصص مربوطه بهره بگیریم.

موضوعی که در این نشست تاکید زیادی بر آن شد این بود که طراحی تجربه کاربری پروسه زمان‌بری است و متولی این کار عصای جادو ندارد که تا وارد کسب‌و ‌کاری شد آن کسب‌وکار را متحول کند. او به زمان و داده برای آنالیز احتیاج دارد تا بتواند به‌صورت مداوم تجربه کاربر از استفاده محصول و یا خدمات کسب‌و‌کار ارتقا دهد.

حامی این رویداد

عکس هایی از نشست