تجربه کاربر شیراز UXSHIRAZ صفحه اصلی کنفرانس ۱۳۹۹ کنفرانس‌های گذشته نشست‌های گذشته ورود عضویت

نشست 73 – چابکی در طراحی تجربه کاربری (UX Agile)

بطور خیلی خلاصه:

73مین نشست تجربه کاربری شیراز با موضوع چابکی در طراحی تجربه کاربری (UX Agile) به میزبانی فروشگاه اینترنتی شهرفافا برگزار شد. در این نشست جامعه تجربه کاربری شیراز با گروهی از متخصصین حوزه طراحی محصول و اجایل، در یک پنل به موضوع چالش‌ها و فرصت‌های استفاده از چابکی در طراحی تجربه کاربری پرداختند.

تاریخ برگزاری: پنج‌شنبه 11 مردادماه 1397
مجری: امید امرایی

73مین نشست تجربه کاربری شیراز با موضوع چابکی در طراحی تجربه کاربری (UX Agile) به میزبانی فروشگاه اینترنتی شهرفافا برگزار شد. در این نشست جامعه تجربه کاربری شیراز با گروهی از متخصصین حوزه طراحی محصول و اجایل، در یک پنل به موضوع چالش‌ها و فرصت‌های استفاده از چابکی در طراحی تجربه کاربری پرداختند. موضوع این نشست به چهار بخش اصلی تقسیم می‌شد:

 • مفهوم چابکی در طراحی تجربه کاربری
 • سو تفاهم‌های طراحان تجربه کاربری در مورد اجایل
 • طراحان ux چطور می‌توانند در تیم چابک قرار بگیرند
 • متدهای اجایل که تطابق بیشتری با طراحان ux دارد

مفهوم چابکی در طراحی تجربه کاربری

73مین نشست تجربه کاربری شیراز با توضیح مفهوم چابکی در UX آغاز شد در ادامه به تفاوت‌های اجایل و UX و کانفلیکت‌های این دو پرداخته شد. به این موضوع پرداختیم که UX به معنای طراحی هست که رضایت مشتری را به دنبال داشته باشه اما UX یک مشکل بزرگ داره و اون هم متوجه نشدن تغییرات هست. طراحان تجربه کاربری اغلب در شناخت، انتخاب و مدیریت تغییرات مشکل دارند و جالب اینه که UX خود تغییر هست؛ اما اجایل به معنای مدیریت زودهنگام تغییر است. به این ترتیب UX Agile یعنی مدیریت تغییرات UX.

سو تفاهم‌های طراحان تجربه کاربری در مورد اجایل

در ادامه این نشست سو تفاهم‌های طراحان UX در مورد اجایل عنوان شد که چهار مورد از مهمترین سو تفاهم‌ها به صورت زیر هستند:

تیم طراحی جدای از تیم توسعه است: در صورتی که این تفکرغلط هست بلکه تیم طراحی - باید محدودیت‌های توسعه رو هم در نظر داشته باشه. اجایل همان اسکرام است: این تفکر درست نیست بلکه اسکرام تنها یکی از متدهای اجایل هست. اجایل جز نگر است: یک تفکر اشتباه طراحان UX اینه که اجایل جز نگر هست اما UX کل نگر هست. در اصل اجایل هم از نگاه محصول کلی به تغییرات می‌پردازد. متدهای اجایل نسخه‌های لازم الاجرا هستند: تفکر اشتباهی است که اسکرام را برای اسکرام بخواهیم. درواقع نباید محدود به فریم ورک‌ها باشیم.

طراحان UX چطور می‌تونن در تیم چابک قرار بگیرند

بعد از پرسش و پاسخی در حدود یک ربع، 73مین نشست دوباره از سر گرفته شد و این بار با موضوع اینکه طراحان UX چطور می‌تونن در تیم چابک قرار بگیرن. برای این مسئله چهار نکته مهم عنوان شد:

 • ارتباط طراحان UX با همه افراد سازمان که با محصول ارتباط دارند
 • خود سازمان‌ده شدن اعضای تیم طراحی و توسعه به جای تعیین نقش
 • شناخت بهتر ارزش‌های اجایل و اسکرام
 • تعیین نقش طراح تعامل، طرحی که پاسخ‌گوی نیاز است

متدهای اجایل که تطابق بیشتری با طراحان UX دارند

اجایل نامی است که با عنوانش دو متد اسکرام و kanban به ذهن می‌رسه اما اجایل محدود به این دو متد نیست. درواقع سازمان‌ها و تیم‌های طراحی نباید خودشون رو به این چارچوب‌ها محدود کنند بلکه باید ببینند چه متدی مناسب با سازمانشون هست. حتی گاهی اوقات لازم هست که متدها رو کاملا تغییر بدیم تا به متدی که مناسب سازمان ما هست برسیم.

معرفی منابع اجایل و UX

در انتهای نشست و به درخواست یکی از حاضران، کتاب‌ها و منابعی کاربردی در مورد UX و اجایل معرفی شد:

 • Lean UX، تجربه کاربری ناب
 • UX Revolution، انقلاب تجربه کاربری
 • Agile Manifesto، بیانیه چابک
 • انجمن اسکرام ایران، blog.scrume.ir

مانند تمام نشست‌های سابق جامعه تجربه کاربری شیراز، این نشست هم با پذیرایی و شبکه‌سازی حضار به پایان رسید.

حامی این رویداد

عکس هایی از نشست